Welcome to our Governors’ section

Please find below details of how our Governing body is structured including the names, responsibilities and terms of appointment for each Governor.

The Governing Body has three main roles:

  • To set the strategic direction of the school
  • To act as a critical friend to the school
  • To hold the school to account

We do this by meeting twice a term as a full governing body; during the first meeting each of our committees reports on how they have held the school to account.  At the second meeting we receive and examine a detailed report from the Headteacher.

In addition to these meetings, governors visit the school to see it in action and offer their own professional or personal experience for the greater good of the school.

The day to day management of the school is delegated to the Headteacher and his or her staff.

Governors are unable to intervene in any individual school matter unless the Headteacher has been unable to satisfactorily resolve the matter of concern. Individual governors have no special authority; it is the governing body as a group which exercises its responsibilities.

At the September 2020 Governing Body meeting, Margaret Jones was elected Chair of Governors.

 

St Joseph’s Catholic Primary School, Hanwell: Governing Body Membership December 2020

 

Name

Term of Office Ends

Governor Subject Area Responsibility

Maggie Jones

31/08/2021

Chair of Governors, Humanities

Fr Cristiano Braz

31/08/2022

Catholic Life

Philip Stark

01/09/2021

English

Hilary Turner

31/08/2023

SEND

Priya Sakorkar

24/05/2022

Safeguarding

Anita Marshall

05/12/2020

RE

Louise Brooks

30/03/2023

MFL, Music

Patricia Rocha-Salume

23/04/2023

Computing, Data Protection

Danita Rowlands

19/07/2023

Maths

Una Whybrew

01/11/2022

PE

Gerard McMahon

22/02/2020

Health & Safety

Julian Rakowski

Headteacher

Science Design & Technology, Arts

 

Governing Body Meetings:

Tuesday 29th September 2020, Tuesday 8th December 2020, Tuesday 26th January 2021, Tuesday 23rd March 2021, Tuesday 27th April 2021 (moved to 4th May 2021), Tuesday 13th July 2020 (7.40pm start)

 

Resources and Compliance Committee

Meeting dates:

Thursday 15th October 2020

Thursday 11th February 2021

Thursday 24th June 2021

Members:

Philip Stark – Chair

Julian Rakowski

Maggie Jones

Gerard McMahon

Priya Sakorkar

Hilary Turner

Patricia Rocha-Salume

Standards and Outcomes Committee

Meeting dates:
Tuesday 20th October 2020

Tuesday 2nd March 2021

Tuesday 13th July 2021

Members:

Louise Brooks - Chair

Maggie Jones

Julian Rakowski

Father Cristiano Braz

Anita Marshall

Danita Rowlands

Una Whybrew

 

Governor meeting attendance table:

Name

Full GB

29.9.2020

R&C

15.10.2020

S&O

20.10.2020

Full GB

8.12.2020

Full GB

26.1.2021

R&C

10.02.2021

Admissions

27.2.2021 and 2.3.2021

S&O

2.3.2021

Full GB

23.3.2021

Full GB

27.4.2021

moved to 2.5.2021`

R&C

24.6.2021

S&O

13.7.2021

 

Full GB

13.7.2021

Fr Cristiano Braz

ü

 

A

A

ü

 

 

A

ü

A

 

 

 

Louise Brooks - Chair of S&O

ü

 

ü

ü

ü

 

 

ü

ü

ü

 

 

 

Margaret Jones – Chair of Governors

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

Kate Kenny – Deputy Head - Observer

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

 

 

 

Anita Marshall

ü

 

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

A

 

 

 

Cath McNee – Clerk

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

ü

ü

ü

 

 

 

Gerard McMahon

ü

ü

 

ü

ü

ü

 

 

ü

ü

 

 

 

Julian Rakowski – Headteacher

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

ü

 

 

 

Patricia Rocha-Salume

ü

ü

 

ü

A

ü

 

 

ü

ü

 

 

 

Danita Rowlands

ü

 

A

ü

ü

 

 

ü

ü

ü

 

 

 

Priya Sakorkar

ü

ü

 

ü

ü

O

 

 

ü

ü

 

 

 

Philip Stark – Chair of R&C

ü

ü

 

ü

ü

ü

 

 

ü

ü

 

 

 

Hilary Turner

ü

ü

 

ü

ü

ü

 

 

ü

A

 

 

 

Una Whybrew

A

ü

ü

ü

ü

 

 

ü

ü

ü

 

 

 

ü - Present; A – Authorised absence; O - absent

 

Governing Body: Minutes of Meetings

Standards and Outcomes Committee

This committee monitors children's academic, social and spiritual development and sets the strategic direction of the curriculum of the school.  

Members:

Louise Brooks - Chair
Julian Rakowski
Eileen Mullin
Father Cristiano Braz
Danita Rowlands
Anita Marshall
Una Whybrew

Resources and Compliance Committee

This committee monitors the staffing, finance and premises of the school with a view to maximising the use of these resources for the benefit of education of the children.

Membership:

Philip Stark - Chair
Julian Rakowski
Eileen Mullin
Maggie Jones
Gerard McMahon

Priya Sakorkar

Hilary Turner

Patricia Rocha-Salume

© Copyright 2021 St Joseph's Catholic Primary School